Miejsce: Wybrzeże Kościuszkowskie, nad Wisłą, na wysokości BUW-u, niedaleko Centrum Nauki Kpernik
 
 „Internal organs” to projekt zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to organy wewnętrzne wtopione w betonowe bloki wielkości człowieka. Nazywam je mianem 'znalezisk', które przywodzą na myśl owady wtopione w bursztyn. Są to dowody istnienia życia przed tysiącami lat. Jednak te „Organy wewnętrzne” są zatopione w betonie - symbolu nas samych we współczesnych polskich betonowych miastach, które jednak są zjawiskiem pozytywnym. Forma betonowych bloków przywodzi na myśl eksponaty w muzeach historii naturalnej: pomierzone, sklasyfikowane, oznaczone i wyeksponowane w estetyczny sposób. „Organy wewnętrzne” stają się hipotetycznymi znaleziskami, które być może odnajdzie człowiek przyszłości za tysiące lat.
 
Organy wewnętrzne to określenie kojarzone z delikatnymi częściami organizmu, które zalane krwią i innymi płynami ustrojowymi spoczywają w środku naszego ciała. Mają rozmaite funkcje i przyprawiają nas o szereg radości i smutków. Istniejemy dzięki organom wewnętrznym. Jeśli któregoś brakuje, to jest to poważny defekt. 
 
Nauka poświęciła stulecia na badanie organów wewnętrznych. O niektórych wiadomo bardzo wiele, ale jednak nadal nie wszystko. Inaczej bylibyśmy organizmami, które żyją w sposób przewidywalny, jak maszyny, które nie umierają. Wiele z organów wewnętrznych to skomplikowane aparatury, bardzo wrażliwe na ingerencje zewnętrzne. Na przykład mózg - delikatna zmiana jego struktury powoduje poważne dysfunkcje, zarówno w sferze fizycznej jak i umysłowej.
Ciało jest samoregulującym i samookreślającym się organizmem. Z plamek na oku możemy wyczytać, co dolega któremuś z naszych organów wewnętrznych. Również z linii na dłoni (podobno) można wyczytać nasze teraźniejsze lub przyszłe dolegliwości, a nawet coś więcej, nasz los, nasz charakter.
 
Psychika jest również częścią naszego organizmu. Z psychika wiążą się symbole, a organy wewnętrzne są nimi przesycone. Wiadomo, że symbolem miłości jest serce, symbolem śmierci – czaszka. Jednak czaszka to także symbol życia. Jej obecność dowodzi, że jakiś organizm istniał, cieszył się życiem, jadł, rozmnażał się.  Zatem wiadomo, że niektóre organy wewnętrzne przetrwają nawet po naszej śmierci, dadzą świadectwo naszego istnienia. Do tej pory znajdujemy kości istot żyjących kilka tysięcy lat temu, badamy je i próbujemy wyobrazić sobie ich życie, zrozumieć, co się zdarzyło i czego możemy się od nich nauczyć.
 
 
EN
Place: Warsaw, Vistula left bank, close to ‘Centrum Nauki Kopernik’
 
Internal organs’ urban installation in
Warsaw supported by Polish Ministry of Culture. Metal and ceramic organic parts are sank in
concrete blocks, a symbol of Polish city structure. The concept came through an infant image of insects sank in amber. I hope monolits will be found in hundreds of years as I found a proof of life in form of a moth.
film menu kontakt home
internal organs
design: maksym matuszewski